Bize Ulaşın

sales@onatus.com

Telefon

+90 262 678 72 68

Service Details

ServicesOtomotiv


ONATUS kökenleri otomotiv sanayine dayanan, ülkemiz sanayi ve ihtiyaçlarına paralel olarak son yıllarda ağırlıklı olarak savunma ve malzeme üreticilerine yönelik olarak çözüm önerileri geliştiren bir mühendislik ofisidir. Otomotiv sektöründe artan rekabet baskısı, her geçen gün daralan toleranslar ve yenilenen regülasyonlar bağlamında, sahada yapılan deneysel ve test çalışmalarının yerini sıfır hata prensibi doğrultusunda, ürün ve süreçlerin dijitalleştirilerek olası hataların ilgili prosesler öncesinde öngörülmesine dayalı bir metodolojiye bırakmaktadır. Bu bağlamda ONATUS Türk otomotiv sektörüne ve yoğun olarak da doğrudan kıra Avrupası ve ABD’deki taşıt sistemleri üreticilerine dijital test & simülasyon tabanlı yazılım entegrasyonu ve proje bazlı mühendislik çalışmaları yapmaktadır.
Sac Metal Proses ve Kalıp Tasarımı

ONATUS, metal şekillendirme simülasyonları, sac metal kalıp ve proses tasarımı, A Class Yüzey Modelleme, Geri Yaylanma Telafisi Hesaplamaları alanlarında AutoForm, Pam- Stamp, Catia and IcemSurf paket yazılımlarında tecrübeye dayalı yetkinlikleri ile Türkiye’nin fark yaratan lider mühendislik ofisidir.

Ford, Fiat, Magna, Çoşkunöz, TOGG gibi firmalar ile günümüze kadar 100’ü aşan projelere imza atmıştır.
Detaylı Bilgi İçinGLOBAL SİSTEM TEDARİĞİNDE 50 YILLIK TECRÜBEYE DİJİTAL İMALAT SİMULASYON KATKISI
İlgili Haberimizi Okumak İçin
Forge NxT

Günümüzde rekabet son üründe değil, son ürüne giden tasarım ve geliştirme süreçlerinde yaşanmaktadır. Bu bağlamda otomotiv endüstrisi, ürün ağırlığını, yakıt tüketimini azaltmak ve ürün performansını iyileştirmek için sürekli yenilikler yapılması ve bu alanda projeler gerçekleştirmesi kaçınılmaz bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Sıcak-soğuk şekillendirme proseslerinde Forge NxT yazılımı, dövme, ekstrüzyon, hadde, ısıl işlem, süper plastik şekillendirme, talaşlı imalat gibi 32 farklı üretim prosesini tek bir çatı altında simüle ederek, planlanan iyileştirme projelerinde, otomotiv sanayinde görev yapan Ar-Ge ve Ür-Ge mühendislerine ciddi kolaylıklar sunmaktadır. Forge NxT 30 yıllık backgroundu ile birçok ana sanayi firmasının Ar-Ge çalışmalarına entegre olmuş durumdadır. Bağlantı çubukları, krank milleri, eksantrik milleri, tahrik milleri, direksiyon mafsalları, süspansiyon kolları ve onlarca farklı araç bileşeninin üretim simülasyonları Forge NxT ile gerçekleştirilebilmektedir.
Detaylı Bilgi İçin

Visualweld

Otomotiv uygulamalarında kaynak montajlı birleştirme ana üretim yöntemi olarak kullanılmaktadır, bu bağlamda Onatus Öngörü Teknolojileri, kaynak tabanlı olası çarpılmaların bilgisayar ortamında simüle edilerek düzeltme işçilik maliyetlerin azaltılması, manuel kaynak işçiliğinden robotik hatlara geçiş süreçlerinde, robot planlama için gerekli kaynak planlarının oluşturulması, ön ısıtma yada doğrudan ısıl işlem uygulanan parçalarda ısıl işlem simülasyonlarının gerçekleştirilerek ilgili parçaların ısıl işlem sonrası mekanik özelliklerinin belirlenmesi, kaynak tabanlı proseslerde kalıntı gerilmelerin belirlenerek parçaların yorulma ve kalıntı gerilme kaynaklı servis dışı kalma durumlarının iyileştirmeleri noktasında, Visualweld sayısal modelleme yazılımı ile Türk otomotiv sektörüne yazılım alt yapıları kurmakta, proje tabanlı mühendislik hizmetleri vermekte ve danışmanlık faaliyetleri organize etmektedir.
Detaylı Bilgi İçin
Thermo-Calc

Thermo-Calc otomotiv sanayi projelerinde, özellikle proses tabanlı malzeme geliştirme uygulamalarında faz diyagramlarının oluşturulması, parçaların ve malzemelerin korozyon dayançlarının arttırılması, kaplama tabanlı problemlerin, sayısal modeller üzerinden analiz edilmesine yönelik olarak sıklıkla kullanılan en yaygın hesaplamalı malzeme mühendisliği çözümüdür.
Detaylı Bilgi İçin
VA One

VA One otomotiv sektöründe 0-40,000 Hz aralığında yani tüm frekans bandında, FEA; SEA, BEM; FMM…gibi farklı modelleme tekniklerini kullanarak araç akustik kabin modellerinin oluşturularak, araç akustik performansının geliştirilmesi için tercih edilen en kapsamlı sayısal modelleme yazılımdır. Ülkemizde bilinen Tofaş-Fiat, Anadolu Isuzu, Ford Otosan, Renault…gibi onlarca taşıt sistemleri üreticisi, akustik tabanlı problemlerinin çözümünde VA One yazılımını kullanmaktadır. Onatus Öngörü Teknolojileri, GOSB Teknopark da bulunan akustik modelleme laboratuvarında poröz malzemelerin akustik özelliklerinin çıkartılarak, eş zamanlı olarak sayısal modelleme yazılımlarına entegrasyonunu yaparak bu alanda ülkemiz otomotiv sanayine ciddi katkılar sağlamaktadır. Günümüzde akustik sadece performans anlamında değil, aynı zamanda satış ve pazarlama aracı olarak da kullanılmaktadır, görsel medyada “..böyle kapı sesi duydunuz mu ?..” yada “…dünyanın en sessiz çalışan klima sistemi…” bu tip yeni alanların oluşması, akustik projelerin otomotiv sanayindeki önemini de üst sıralara taşımaktadır.
Detaylı Bilgi İçin
VPS

Dijital Performans Yazılımı VPS ile çoklu fizik ortamında yapısal analizlerinden, sonlu elemanlar analizlerine, akustik analizlerden, çarpılma ve dayanım analizlerine kadar onlarca farklı alanda tek bir yazılım ortamında bütünleşik simülasyonlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. VPS otomotiv sanayinde başta Volkswagen ve Renault olmak üzere birçok ana ve yan sanayi firmasında sıklıkla kullanılmaktadır. VPS içerisinde su akış simülasyonu ile elektrikli ve otonom araçlarda su tabanlı tüm problemlerin oluşmadan önlenmesi noktasında gerekli tüm çalışmaları yapabilirsiniz. Yine benzer çerçevede sızıntı risk bölgelerini de tespit ederek iyileştirme faaliyetlerini devreye alabilirsiniz.
Daha Fazla Bilgi Al
VSS

ESI Sanal Koltuk Çözümü (VSS) koltuk tasarımı yazılımı, koltukların sanal prototipleme konu başlığına dedike bir yazılım çözümüdür. VSS ile OEM’ler ve koltuk tedarikçileri, masraflı fiziksel prototiplere ihtiyaç duymadan, neredeyse tüm tasarım süreçlerini, koltuk prototiplerini tasarlayabilir, üretebilir, test edebilir, geliştirebilir ve onaylayabilirler.

Standart bir tasarım sürecinde, gerçek prototipler hazırlanır, test çalışmaları yapılır, geliştirilir ve tekrarlı test çalışmaları yapılır. Bu zaman dilimi genellikle üzerinde durulacak sorunların ve alanların keşfedildiği basamaktır, ancak bu gelişme döngüsünün sonunda olur. Bu noktada, koltuk tasarımınızı değiştirmek için çok geç veya çok pahalı olabilir.

Bununla birlikte, Virtual Seat Solution koltuk imalatı simülasyonu sayesinde, koltuğunuzun performansını tasarım donmadan önce test edebilir ve herhangi bir üretim sorununu önceden tahmin edebilirsiniz. Bu, geliştirme döngüsünün başlarında daha fazla yenilik ve düzeltmeyi olanaklı kılmaktadır. Tek bir çekirdekli model kullanarak tüm performans etki alanlarını (güvenlik, H-Point tahmini, statik ve dinamik konfor, termal konfor vb.) değerlendirebilirsiniz. Bu özellik, koltuk tasarımcılarının, koltuk mühendislerinin ve koltuk uzmanlarının aynı anda ve verimli çalışmasını sağlar. Tek bir model kullanarak, sanal prototipinizi geliştirmek için farklı tasarım seçenekleri arasındaki değişimleri hızla değerlendirebilirsiniz.

Ek olarak, Virtual Seat Solution, üretimin etkilerini hesaba kattığı için koltuk performansının son derece doğru tahminini sağlamaktadır. Özel uygulamalar ve insan modelleri sayesinde kullanıcılar koltuk ve yolcular arasındaki etkileşimi kesin ve doğru bir şekilde yansıtarak performansı değerlendirebilirler.
Detaylı Bilgi İçin
A Class Yüzey Modelleme

A Class yüzey modelleme yine ONATUS’un fark yarattığı mühendislik alanlarının arasındadır, özellikle ONATUS Öngörü Teknolojileri, A Class yüzey modelleme teknikleri konusunda, Tofaş-Fiat, Ford Otosan, Temsa-Global, Hexagon-Studio gibi ana sanayi kurumlarına proje ve eğitim hizmetleri vermekte, bu alanda Türkiye’nin en yetkin ve deneyimli personelini bünyesinde barındırmaktadır.

CAD Yüzey Modelleme yazılımımız ile A-class yüzeylerde sıfırdan bir model oluşturmak ve A-Class özelliğini koruyarak hızlı ve esnek bir şekilde bozmak mümkündür. Yazılımla var olan geometri deforme edilebilir, güncellenebilir ve bu değişikliklerin etkilerini hızlı bir şekilde görselleştirilebilir.
Detaylı Bilgi İçin

Onatus Öngörü Teknolojileri'ni Keşfedin!

Yüksek teknolojiye dayalı mühendislik ve danışmanlık hizmetleri

Telefon

+90 262 678 72 68

Bize Ulaşın

sales@onatus.com

Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?